Wprowadzanie dotacji do biznesplanuJednym z podstawowych problemów w przypadku planowania otrzymania dotacji UE jest gdzie je umieścić w biznesplanie aby było to zgodne z zasadami rachunkowości.
Problem jest dość skomplikowany ponieważ dotacje z UE przyznawane są w różnych formach i różnych celach. Dość dokładnie opisane jest to pod tym linkiem.
W poniższym opisie zajmiemy się przypadkiem najczęstszym mającym związek z dotacją (tzw. pomoc publiczna) przyznawaną na zakup środka trwałego lub współfinansowanie zakupów wartości materialnych i prawnych w systemie NowyInteres.pl
Załóżmy zatem przypadek, w którym w pewnym czasie spodziewamy się otrzymania dotacji np. w czerwcu 2014 w wysokości 70.000 zł związanego z zakupem środka trwałego o koszcie netto 100.000 zł.

Krok 1 - dodanie elementu Pozostałych przychodów operacyjnych

Dotacje przyznawane z UE najczęściej klasyfikowane są jako Pozostałe Przychody Operacyjne.
1. Przejdź do sekcji Pozostałe Koszty i Przychody Operacyjne
2. Otwórz sekcję i sprawdź czy nie ma już dodanego elementu finansowego Pozostałe Przychody Operacyjne.


Jeżeli nie ma modułu jak na rysunku powyżej to kliknij przycisk Dodaj nowy element


Wybierz z listy komponent Pozostałe Przychody Operacyjne a następnie kliknij na Utwórz.


Utworzy się nowy element Pozostałe Przychody Operacyjne
Wybierz ten element aby przejść do wprowadzania danych.

Krok 2 - wprowadzenie dotacji

Wprowadź dotację jak na poniższym rysunku.

Krok 3 - wpływ na rachunek wyników

W Rachunku Wyników dotacja pojawia się w sekcji D. Pozostałe przychody operacyjne pkt II - dotacje. Powoduje to zmianę Zysku z działalności operacyjnej.


Krok 3 - wpływ na bilans

W Bilansie dotacja wpływa na aktywa i oczywiście z drugiej strony na pasywa. Warto zauważyć iż dotacja jako przychód podlega opodatkowaniu wg. zasad ogólnych (CIT). W naszym przypadku to 13.300 zł widoczne w odpowiednich kolumnach bilansu.Podsumowanie

Opcja łatwego i prostego wprowadzania dotacji możliwa jest dzięki komponentowi Pozostałe przychody operacyjne. Komponent dostępny jest dla użytkowników kont Premium.
Dla uproszczenia demonstracji i pokazania wyliczeń w przykładzie nie wprowadziliśmy środka trwałego, który należy dodać w zupełnie tradycyjny sposób jak pozostałe środki trwałe.

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o aplikacja szpiegowska iphone, mSpy jest zdecydowanie jednym z najlepszych na rynku. Jest to bardzo skuteczne i potężne narzędzie, którego można używać do monitorowania działań dowolnego użytkownika iPhone'a. Dzięki mSpy będziesz mógł śledzić lokalizację docelowego telefonu, przeglądać wiadomości tekstowe, a nawet monitorować działania określonych aplikacji. Wspaniałą rzeczą w mSpy jest to, że jest bardzo łatwy w użyciu. Wystarczy, że zainstalujesz aplikację na docelowym telefonie i będziesz mógł monitorować działania telefonu z własnego urządzenia. Możesz także skonfigurować alerty, aby otrzymywać powiadomienia za każdym razem, gdy telefon docelowy jest używany do określonych czynności.

    OdpowiedzUsuń
Zapraszam do zamieszczania komentarzy i spostrzeżeń!

Formularz kontaktowy

Wyślij