Przetrwać kryzys COVID-19 z tarcząWstęp

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o tym jak w dramatycznej sytuacji spowodowanej epidemią korona wirusa znaleźli się przedsiębiorcy w Polsce jak i większości krajów na świecie.

Większość rządów podejmuje właśnie i uchwala programy pomocowe dla firm jakich wcześniej świat nie widział.

W Polsce także mamy skrócony proces legislacyjny i najprawdopodobniej program pod nazwą „tarcza antykryzysowa” zostanie wdrożony w życie. Spodziewamy się, że pierwsze dotację ruszą w już na koniec kwietnia lub tuż przed zaplanowanymi wyborami (efekt wyborczy).

O tym co jest słuszne i potrzebne, o tym jakie mamy wątpliwości i do czego zgłaszamy uwagi, a co uważamy, że wymaga poprawy, czy też ewidentnie czego brakuje piszemy w osobnym artykule tutaj 

Powróćmy jednak do naszego modelu firmy który zbudowaliśmy na naszej platformie NowyInteres.pl i udostępniliśmy publicznie dla każdego po zarejestrowaniu.

Przypomnijmy, że nasza modelowa firma to przedsiębiorstwo usługowe zatrudniające 10 pracowników (czyli już nie mikro przedsiębiorca który ma bardziej uproszczony program zwolnień od ZUS przez 3 miesiące), która staje w obliczu dramatycznych sytuacji i konieczności podjęcia kluczowych decyzji.

Cash flow

To co najważniejsze dla każdego przedsiębiorcy, czyli rachunek przepływów pieniężnych (cash flow), przy założeniu i realizującym się już spadków zamówień, jakich firma doświadcza, przy pełnym zatrudnieniu płynność finansowa w najbliższym czasie nie wygląda obiecująco.Pomimo naprawdę sporego zysku i przeznaczenia jego w całości na kapitał zapasowy z zeszłego roku oraz dobrego początku tego roku, firma spodziewa się w oparciu o dane i poczynione założenia, że utraci płynność finansową z końcem roku.

Kapitał jaki potrzebuje na utrzymanie płynności w przyszłym roku wyniesie aż 850.000 zł, co oznacza jakieś 80% rocznych przychodów firmy. Zdobycie takiego kapitału w postaci kredytu w obecnych warunkach jest mało prawdopodobne, by nie powiedzieć nierealne. 

Czy zatem coś się zmieni po wejściu w życie rządowego programy „tarczy” biorąc pod uwagę możliwe dotacje oraz warunki ich przyznania, m.in.:

  • obniżenie do 80% wszystkich etatów i co za tym idzie pensji brutto (z 5.000 na 4.000)
  • dotacja na 3 miesiące w wysokości 1.600 na każdego pracownika - zobacz nasz kalkulator tarczy antykryzysowej czyli do kreatora dotacji pracowniczych wpisujemy 40% od 10*4.000


  • utrzymanie miejsc pracy przez co najmniej 3 następne miesiące (w naszym modelu zakładamy, że nie zwolnimy nikogo)

Spójrzmy, na model zatrudnienia po zmianach.Nie wiemy jeszcze jak dotacje ostatecznie fizycznie przekazywane i kiedy trafią na konta. Zakładamy, że urząd dokona cudu i prześle dotację w tym samym miesiącu.

Do systemu wprowadziliśmy nową funkcjonalność "Pracownicy z dotacją"


Wnioski

Co się zatem stanie w rachunku przepływów po zapowiadanych/uchwalanych zmianach?


W rachunku przepływów nastąpi istotna zmiana. Dobra wiadomość jest taka, że pieniędzy najprawdopodobniej wystarczy nam na dłużej niż w pierwszym modelu.

Zamiast bankructwa 1 stycznia 2021 damy radę funkcjonować jeszcze kwartał dłużej. Dalej jednak zabraknie nam 600.000, co jest nieco lepszą wiadomością niż brak 850.000 w poprzednim modelu.

Należy zauważyć, że niewiele firm w Polsce będzie miało taki komfort a decyzję będą bardziej stresujące i nerwowe.


Co dalej? 🤔

Wielu przedsiębiorców nie da rady przetrwać przez obecne zawirowania gospodarcze bez wprowadzenia istotnych zmian, redukcji kosztów, zwolnień załogi, czy też skorzystania z pomocy różnych instytucji państwa polskiego w ramach pakietu antykryzysowego.

Potwierdzają to dramatyczne wypowiedzi przedstawicieli rad biznesu, przedsiębiorców, wielu branż i sygnały płynące z otoczenia biznesowego. 

Zasada naczyń połączonych w globalnym świecie obowiązuje. Czy będzie „Tarcza 2.0”? Zobaczmy co przyniosą kolejne tygodnie.

Formularz kontaktowy

Wyślij