Biznesplan dla Urzędu Pracy w 7 prostych krokachWiele osób stara się o dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej z Urzędu Pracy. Z dotacji z Urzędu Pracy nie możesz otworzyć spółki z organiczną odpowiedzialności ani spółki cywilnej. Wyłącznie jednoosobową działalność gospodarczą.


Kwota dotacji z UP zmienia się z roku na rok. Wysokość maksymalnej dotacji jest uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw i wynosi max. 6x tego wynagrodzenia. 

Obecnie (początek 2020) przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wynosi ok. 5400 zł. Zatem w 2020 roku maksymalna kwota dotacji z Urzędu Pracy wynosi ok. 32 000 zł.

Urzędy Pracy nie mają jednej narzuconej kwoty i są w zależności od lokalizacji różne. Niektóre dają dotacje na podstawie złożonego wniosku a niektóre wymagają złożenia uproszczonego biznesplanu jako jednego z dokumentów wymaganych do złożenia wniosku.

Dla wielu osób stawiających pierwsze kroki taki wymóg może być sporym wyzwaniem. Nie martw się jednak w naszym systemie jest to proste i możesz zrobić biznesplan na rozpoczęcie działalności kompletnie za darmo w ciągu 1 godziny.

W niniejszym artykule znajdziesz dokładne objaśnienie, jak punkt po punkcie wypełnić.

Krok 1 - zarejestruj się w systemie

Obecnie każda osoba rejestrująca się w systemie biznesplan.io otrzymuje na 7 dni pełne bezpłatne konto bez żadnych zobowiązań. Nie jest potrzebna karta kredytowa ani podpisywanie umowy. 

Zupełnie wystarczy do sprawdzenia pomysłu na biznes czy zrobienie prostego biznesplanu.

Na podany przez Ciebie e-mail wysłany zostanie link aktywacyjny. Musisz na niego kliknąć aby aktywować konto w systemie. Po tym możesz się już zalogować wpisując adres https://biznesplan.io w przeglądarkę i wypełniając dane do logowania.

Krok 2 - wybór szablonu biznesplanu


Po zalogowaniu na nowym koncie zobaczysz ekran jak poniżej.


Uwaga: dodajemy cały czas nowe szablony biznesplanów i gotowych biznesplanów więc ekran może się różnić od powyższego.

Wybierz z listy szablonów Biznesplan dla Urzędu Pracy

Krok 3 - nazwij swój biznes i określ horyzont planowania
W tym kroku będziesz poproszony o wprowadzenie nazwy swojego biznesplanu (swojej firmy) i podanie horyzontu planowania czyli kiedy chcesz rozpocząć działalność. 

Zauważ, że jednym z wymogów składanego biznesplanu dla Urzędu Pracy może być planowanie na co najmniej rok. Zatem jeżeli chcesz zacząć działalność w maju 2020 to powinieneś ustawić plan z horyzontem na 2 lata. Wówczas plan rozpocznie się w maju 2020 i zakończy w grudniu 2021 co spełnia wymogi odnośnie zakresu planowania finansowego twojego przedsięwzięcia.

Kliknij na Utwórz projekt aby utworzyć biznesplan 

Krok 4 - uzupełnij dane opisowe


Po utworzeniu projektu zobaczysz ekran jak poniżej


Po lewej stronie znajdziesz menu z dostępem do poszczególnych części biznesplanu.

W głównej części zobaczysz planowane swoje przychody, koszty i symulację jak będą wyglądały Twoje finanse.

Biznesplan składa się z części opisowych w których będziesz poproszony o wprowadzenie prostych informacji na temat swojego pomysłu czyli co chcesz robić, gdzie będzie prowadzona działalność itp.

Wszystkie te informacje wprowadzamy za pomocą edytora testowego.

Np. kliknij po lewej stronie menu na Opis przedsięwzięcia. Zostanie otwarta zawartość rozdziału z elementami tekstowymi do wprowadzenia.Kliknij na przycisku Edytuj znajdującym się przy nazwie elementu np. "Nazwa przedsiębiorstwa" aby przejść do trybu wpisywania treści.Krok 5 - uzupełnij projekcje finansowe

System kreatora biznesplanu umożliwia łatwe wprowadzanie projekcji przychodów i kosztów firmy.

Najpierw wprowadź jakie usługi lub produkty chcesz sprzedawać.
W tym celu przejdź do rozdziału Analiza Finansowa (znajdziesz na menu po lewej stronie nazwę).Kliknij na przycisku Edytuj po prawej stronie Kalkulacja przychów.
W zależności jakie przychody chcesz zaplanować wybierz odpowiedni przycisk. Np. aby zaplanować przychody które będą cykliczne np. sprzedawane usługi w każdym miesiącu wybierz Przychód cykliczny.


Wpisz nazwę, wybierz kategorię (np. sprzedaż towaru), wybierz ile towaru sprzedajesz za gotówkę a ile resztę towaru po ilu dniach czekasz na przelew - te informacje pozwolą zbudować model przepływów gotówkowych. 

Czym później dostaniesz gotówkę ew. przelew tym trudniejszy biznes będziesz miał na początku. Przedsiębiorczość w Polsce to codzienna walka o zachowanie płynności.


Wpisz przychód początkowy i jaka powtarzalność tego przychodu planujesz. Np. 5000 zł netto.


W naszym modelu pozwalamy na ciągłe zwiększanie przychodów. W naszym przykładzie zakładamy, że nasz przychód będzie rósł o 10% miesięcznie.


O ile planujemy rozpoczęcie działalności w maju to zakładamy, że nasz sklep internetowy ruszy ze sprzedażą od czerwca 2020.Po zapisaniu model finansowy przychodu zostanie zapisany a przychód pojawi się na liście.
Możesz dodać dowolną ilość źródeł przychodów i różnego rodzaju. Mogą to być np. przychody jednorazowe z kontraktu czy planować ilość sprzedaży i jego cenę w czasie.


Na Panelu projektu zobaczysz przeliczone przychody i gotówkę która pęcznieje ci na koncie.

Niestety w realnym życiu przedsiębiorcy nie jest tak prosto i nie powstaje coś z niczego. Powinieneś zaplanować koszty.

Wprowadź koszty klikając np. Źródło kosztów przycisku na Panelu lub w rozdziale Analiza Finansowa.


Na początek wprowadźmy koszty cykliczne jak wynajem systemu do sprzedaży w internecie. 


Wprowadźmy koszt takiego rozwiązania które nam się podoba - 1000 zł nettoWybierzmy od kiedy chcemy wynająć takie rozwiązanie.


Na koniec zapiszmy formularz a dane kosztów zostaną policzone podobnie jak dane przychodów.


Wprowadź wszystkie koszty oraz zakupy jakie planujesz.

Krok 6 - uproszczony Rachunek wyników

System potrafi wyliczyć pełen Rachunek Zysków i Strat. Ty, natomiast dla potrzeb Urzędu Pracy potrzebujesz wersję uproszczoną. Znajdziesz już ją dodana i obliczoną w rozdziale Analiza Finansowa.


Wszystko jest od razu policzone i gotowe bez potrzeby posiadania Excela czy tworzenia własnych obliczeń.

Krok 7 - drukowanie biznesplanu

Na Panelu głównym znajdziesz przycisk Drukowanie.


Kliknij na przycisku Drukowanie.


W sekcji Ustawienia wyglądu planu znajdziesz możliwość wyboru szablonu, Twojego loga oraz możliwość uzupełnienia Twoich danych kontaktowych.


Jeżeli uzupełnisz już swoje dane i wybierzesz okładkę kliknij na przycisku Pokaż plan w PDF aby wygenerować twój plan.Gotowe! Powodzenia :-)Formularz kontaktowy

Wyślij