22.11.2015

Model finansowy firmy - szablon

Adam Adamczyk

Model finansowy firmy - szablon
Na prośbę naszych użytkowników w naszym kreatorze biznesplanu skróciliśmy cały biznesplan Plan podstawowy wyłączając z niego sekcje i elementy opisowe i zrobiliśmy specjalny szablon Model finansowy.Zajdziesz w nim najbardziej potrzebne elementy do sprawdzenia opłacalności pomysły na biznes lub plan rozwoju firmy już działającej.W planie znajdziesz poniższe elementy modelu finansowego:

Model sprzedaży - gdzie zdefiniujesz rodzaje usług oraz produktów jakie firma sprzedaje wraz obecną oraz przyszłą projekcją sprzedaży w zadanym horyzoncie czasowym.

Model zatrudnienia - wpisz plan zatrudnienia dla poszczególnych grup pracowników wraz z planem podwyżek, premii.

W sekcji Dane Finansowe znajdziesz Bilans otwarcia istotny o ile firma już funkcjonuje przez co najmniej rok i masz koszty, zakupy, nakłady inwestycyjne. Jeżeli firmę dopiero planujesz możesz ten element pominąć.

Koszty produkcji mogą być wpisywane ręcznie do każdej celi planu lub jeżeli związane są procentowo z przychodami np. jako koszt zakupu produktów do odsprzedaży możesz je ustawić jako procent w Modelu sprzedaży.W element Koszta operacyjne wpisujesz wszystkie istotne elementy kosztowe związane z prowadzeniem firmy np. koszty wynajmu biura, telefonów, księgowości, reklamy, usług prawnych itp.


Element Inwestycje oraz środki trwałe pozwoli na automatyczne obliczenie odpisów amortyzacyjnych dla zakupionych lub planowanych zakupów środków trwałych służących rozwojowi firmy.


Sekcję Finansowania będzie bardzo użyteczna w przypadku prób dopasowania różnych form finansowania firmy np. pożyczka od właścicieli, podwyższenie kapitału podstawowego, wejście inwestora VC czy dotacja dla firmy. 

My w początkowym modelu sprawdzającym głębokość braku gotówki w firmie tą sekcję pomijamy. Mamy w ten sposób dokładnie określone potrzeby finansowe firmy w poszczególnych okresach - znajdziesz te "dziury" oczywiście w reporcie Sprawozdanie finansowe - przepływy pieniężne.

Np. w podsumowaniach rocznych widzimy ile gotówki jest nam potrzebne na bieżącą działalność aby nasza firmą nie upadła.W modelu finansowym istotne będą także dwa inne raporty :  Rachunek zysków i strat pokazujący wynik finansowy w poszczególnych okresach.


oraz Bilans firmy czyli wartościowe zestawienie aktywów i pasywów firmy.
O Autorze

Adam Adamczyk / mgr inż., MBA

Informatyk, przedsiębiorca weteran do 1995 roku. Prowadzę i rozwijam firmy a także likwiduję i sprzedaję. Szkole i pomagam młodym przedsiębiorcom rozwijać ich biznesy, inwestując czas i pieniądze.

5 komentarze:

 1. Model dość sensownie się prezentuje. Widać pewne niedociągnięcia jak np. braki w płatnością kartą https://www.cashbill.pl/platnosci/karty-platnicze

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziś niewątpliwie warto jest pomyśleć o wdrożeniu w firmie oprogramowania biznesowego - https://craftware.pl/. Takie oprogramowania ułatwia prowadzenie firmy i ma wiele zastosowań. Można je wykorzystać np. do zbudowania trwałych relacji z klientami, do zwiększenia sprzedaży lub zautomatyzowania działań marketingowych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja bym jeszcze do tego dodała elektroniczny obieg faktur https://www.connecto.pl/elektroniczny-obieg-faktur-w-firmie/ który doskonale wpisuje się jako narzędzie w modelu biznesowym. W takim przypadku możemy śmiało zmniejszyć ilość papieru wykorzystywanego w firmie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Firmy mogą miewać zatory finansowe przez co czasami przedsiębiorcy zmuszeni są do zaciągania kolejnych zobowiązań finansowych. Idealnym rozwiązaniem i alternatywą jest wtedy efaktoring. Oferowana przez NFG http://nfg.pl/ usługa faktoringu online pozwala na szybkie uwolnienie dostępnych środków finansowych zgromadzonych na fakturach. Cały proces pozyskania pieniędzy odbywa się przez internet oraz trwa przeważnie kilka minut.

   Usuń
 4. Idealnym rozwiązaniem dla firm prowadzących działalność w internecie jest system Push Ad - https://push-ad.com/pl/blog/. Narzędzie wykorzystywane jest przede wszystkim do prowadzenia różnych kampanii marketingowych. Za jego pomocą możliwe jest utworzenie atrakcyjnych banerów reklamowych lub chwytliwych komunikatów ofertowych dla osób, które zapisały się na newsletter. System wspomaga sprzedaż, a także ma wpływ na zwiększenie konwersji w sklepie internetowym.

  OdpowiedzUsuń

Popular Posts